Upamiętniając zwyczaj wróżb w Wigilię Św. Andrzeja, w naszej szkole w ramach działań Małego Samorządu odbyła się zabawa andrzejkowa. Uczniowie klas I – III bawili się z wychowawcami w swoich salach lekcyjnych oraz zgłębiali tajniki wróżb i zwyczajów andrzejkowych. Dzieci dowiedziały się, co dobrego będzie ich czekało w przyszłości i wzięły udział w tańcach i pląsach. Impreza andrzejkowa zakończyła się uśmiechem na twarzach dzieci. Wszyscy wspaniale się bawili, a wieczór pełen magii, czarów i wróżb potraktowany został z przymrużeniem oka.
Galeria zdjęć
brak danychSZKOLNY TEATR
W dniu 23 listopada 2023 r. miała miejsce premiera spektaklu teatralnego pt. Misterium widowiskowe, słowno-muzyczne na podstawie II cz. Dziadów Adama Mickiewicza. W spektaklu wystąpili uczniowie klas 7 Szkoły Podstawowej nr 13 w Zawierciu. Na skrzypcach zagrała Antonina Czapla z kl 6a.Przedstawienie wg pomysłu i scenariusza opracowanego przez Pana Józefa Niedźwieckiego przygotowane zostało przy współpracy nauczycieli z SP nr 13: pani Moniki Chłosty, Magdaleny Dymek, Justyny Zadęckiej i Wiesława Forysia. W wypełnionym przez publiczność Pałacyku nad Wartą w Kromołowie można było tego wieczoru doświadczyć magii teatru. Uczniowie nie tylko wykazali się talentem, ale wywołali wzruszenia, które na długo zostaną w pamięci i sercach uczestników tego niecodziennego wydarzenia. Widzowie docenili aktorów długą owacją, a występujący potwierdzili tezę, że ,,teatr uczy, bawi i wychowuje. Siódmoklasiści spisali się doskonale i wykazali zaangażowaniem oraz wrażliwością w czasie tego prawdziwie profesjonalnego występu.
29
TURNIEJ MASZYN
Uczennice naszej szkoły Antonina Czapla i Zosia Gąsiorowska wzięły udział w ,,Turnieju Maszyn”. Celem turnieju jest propagowanie wiedzy technicznej związanej z odnawialnymi źródłami energii wśród młodych ludzi a także inspirowanie ich do kreatywnego myślenia. Zadaniem uczestników było zbudowanie turbiny przetwarzającej energię wiatru lub wody na energię mechaniczną a następnie przeprowadzenie testów zbudowanych maszyn. Dziewczynki zbudował własnoręcznie turbinę zgodne z wytycznymi organizatora, która pozytywnie przeszła test weryfikacji. Solidna konstrukcja dzielnie walczyła z naporem H2O. Gratulujemy pomysłu i wykonania.
11 LISTOPADA
Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości w naszej szkole miały formę happeningu. Uczniowie mogli poznać wiele faktów na temat historii i kultury polskiej, a następnie wykazać się wiedzą w quizie pt.,, Co wiesz o Polsce”. Chętni mogli złożyć życzenia Ojczyźnie, wieszając symboliczne jabłka na ,,Drzewie Życzeń”. Przez cały dzień po szkole krążyły osoby prezentujące utwory poetyckie zebrane w sztambuchach. Wspólnie odśpiewano patriotyczne pieśni. Wojciech Czerski z kl. 5b oraz Gabriel Rasztabiga z kl. 6b zaprezentowali instrumnetalne wersje ,,Kozaka” Stanisława Moniuszki i ,,Roty” Marii Konopnickiej. O godzinie 11:11 cała szkoła zaśpiewała hymn narodowy. Mimo nietypowych okoliczności udało nam się ciekawie uczcić to wyjątkowe dla naszego kraju Święto.
35
EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA
8 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta było promowanie zdrowego jedzenia i prawidłowych nawyków żywieniowych, w szczególności wśród najmłodszych. Uczniowie klas 1-3 z entuzjazmem i ochotą przystąpili do celebrowania święta. Z pomocą rodziców przygotowali zdrowe kanapki w najróżniejszych formach. W każdej klasie odbył się konkurs na najciekawszą zdrową kanapkę. Zwycięzcy w nagrodę otrzymali medal i owoc. Dzieci poznały również budowę piramidy żywienia oraz dowiedziały się jaki wpływ na ich rozwój ma zdrowe jedzenie. Nie zabrakło też dobrej zabawy podczas rozwiązywania międzyklasowego quizu o zdrowym odżywaniu.
152
WIRUJĄCE FARBY
9 listopada w przedszkolu odbyły się warsztaty plastyczne pt.: „Wirujące farby”. Podczas tych zajęć, dzieci poznały kolory podstawowe oraz dowiedziały się, jak powstają kolory pochodne. Wszyscy z dużym zaciekawieniem słuchali pana, który prezentował „magiczną” maszynę. Każde dziecko, własnoręcznie mogło wykonać obraz, używając swoich ulubionych kolorów. Było to doświadczenie, które wywołało u dzieci dużo pozytywnych emocji. Wszystkie prace były kolorowe i każda okazała się inna, jedyna w swoim rodzaju.
92
DZIEŃ ZADUSZNY
2 listopada uczniowie klas młodszych udali się na cmentarz parafialny i cmentarz wojenny z I wojny światowej. Minutą ciszy i zapaleniem symbolicznego znicza na grobach żołnierskich oddali hołd poległym, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Była to dla uczniów jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego.
27
WIZYTA NA CMENTARZU
W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, 30 października 2023r przedszkolaki z grup 0c i 0d odwiedziły pobliski cmentarz parafialny. Podczas pobytu na cmentarzu przedszkolaki mogły w ciszy i zadumie posłuchać opowieści na temat przeszłości naszej ojczyzny, zapalić znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza i tym samym oddać hołd poległym, którzy walczyli w obronie naszej ojczyzny. Dowiedzieli się także, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce. To była jedna z ważniejszych lekcji wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która z pewnością pozostanie w pamięci dzieci.
1
WYJAZD SZKOLENIOWY NAUCZYCIELI
W dniach od 21 do 25 października 2023r. 5 nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 13 w Zawierciu wzięło udział w kursie doskonalenia zawodowego „TIME TO ACT- NON FORMAL EDUCATION THROUGH IN &OUTDOOR METHODS TO EMPOWER STUDENTS ACTIVE PARTICIPATION” na greckiej wyspie Rodos. Szkolenie to odbyło się w ramach realizowanego projektu Erasmus+ pt. „Happy science”. Jego celem było zdobycie przez nauczycieli wiedzy w zakresie edukacji „outdoor” oraz poznanie nowych metod pracy do wykorzystania w trakcie zajęć. Uczestnicy kursu poznali różnice pomiędzy uczeniem się formalnym, pozaformalnym i nieformalnym, kluczowe kompetencje i umiejętności XXI wieku, znaczenie kompetencji miękkich w rozwoju osobistym oraz style uczenia się VARK. Doskonalili umiejętności w zakresie asertywnej komunikacji. Omówiono zagadnienia kulturowe na podstawie międzykulturowej góry lodowej, projekty szkolne wykorzystujące metodę „elevator pitch” i związek między kreatywnością, uczeniem się międzykulturowym i edukacją rozwojową na świeżym powietrzu. Nauczyciele przekonali się z korzyści zajęć naukowych i przyrodniczych, uczestnicząc w warsztatach pt. „Projekt naukowy” oraz zajęciach w terenie. Poznali rodzaje edukacji plenerowej, zaplanowali swój własny „Jeden dzień outdoor”. Udoskonalili swoje umiejętności w zakresie wykorzystania najbardziej efektywnych metod uczenia się nieformalnego wzmacniających aktywne uczestnictwo uczniów. Dowiedzieli się jak planować działania upowszechniające i waloryzacyjne w ramach projektu. Nauczyciele zwiedzili najważniejsze miejsca i zabytki na Rodos: stolicę wyspy, Lyndos, Seven Springs (Epta Piges), Butterflies Valley, Tsambika Beach, Embonas oraz wzięli udział w specjalnym „Wieczorze greckim”, poznając grecką kulturę, historię i tradycje. Po dokonaniu ewaluacji kursu, odbyło się wręczenie certyfikatów potwierdzających uczestnictwo w szkoleniu.
15
PASOWANIE NA UCZNIA
30 paździrnika 2023 roku miało miejsce uroczyste ,,Pasowanie na ucznia". Uroczystość odbyła się gościnnie w ,,Pałacyku nad Wartą". Pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny oklaskiwany przez rodziców i dziadków, którzy byli obecni na tej uroczystości. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Małgorzata Benc wiceprezydent Miasta Zawiercie, która życzyła uczniom rozwijania swoich talentów, samych szóstek a rodzicom radości ze swoich pociech.
72
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie