• ERASMUS+

• 5 nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w kursie doskonalenia zawodowego na Malcie w dniach od 6 do 13 listopada 2022r. Odbyło się to w ramach projektu Erasmus+ pt. „Happy Maths” realizowanego w naszej szkole w ramach Akredytacji Erasmus+. Nauczyciele pogłębili swoją wiedzę na temat psychologicznego podejścia do nauczania w szkole, a także udoskonalili swą znajomość języka angielskiego. Mieli też możliwość poznania kultury i zabytków Malty.

• DZIEŃ JEŻA

• Dnia 10 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Jeża. Wspaniała okazja, aby uświadomić uczniom jaką ważną rolę w przyrodzie odgrywa niepozorny zwierz – jeż, co mu zagraża i jak mu pomóc. Tego dnia uczniowie obejrzeli ciekawy edukacyjny film o życiu jeży i dowiedzieli się m in., że jeż ma ok 7 tys. kolców, zasypia na zimę, wcale nie jada jabłek, tylko owady, dżdżownice, bezkręgowce oraz, że jest zagrożony wyginięciem. Następnie przystąpiły do różnorodnych działań m.in. przyrodniczych, muzycznych, plastycznych. Efektem działań dzieci były niezwykle kolorowe jeże.

• POMOC DLA SCHRONISKA

• Pomoc dla schroniska dla zwierząt. W ramach wolontariatu Mały Samorząd po raz kolejny zaangażował się w pomoc bezdomnym zwierzętom i postanowił wesprzeć schronisko dla zwierząt w Zawierciu. W październiku została zorganizowana zbiórka karmy dla zwierząt przebywających w schronisku. Celem akcji było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt. Przez kilka tygodni udało się zebrać 75 kg karmy dla psów i kotów.  Wśród zebranych rzeczy znalazły się również witaminy i suplementy niezbędne dla seniorków.  Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wsparcie akcji i pomoc bezdomnym zwierzętom. Cieszy nas fakt, że jest wiele osób, którym los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny.

• NIESAMOWITE POMYSŁY Z ROLEK

• Rozstrzygnięto konkurs świetlicowy „Niesamowite pomysły z rolek”. Celem konkursu było poszerzanie świadomości ekologicznej, kształtowanie nawyków recyklingu, rozwijanie twórczych pomysłów wychowanków.  Zostało wykonanych wiele prac przy użyciu różnych technik plastycznych. Dziękujemy za tak duże zainteresowanie. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

• 1 LISTOPADA

• W związku ze zbliżającym się dniem 1 listopada uczniowie naszej szkoły odwiedzili groby na pobliskim cmentarzu parafialnym by jak co roku je uporządkować i zapalić symboliczny znicz. Takie wyjście to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego. Oprócz tego uczniowie przypomnieli sobie tradycje i zwyczaje związane z Dniem Wszystkich Świętych.

• JESIENNA MANDALA

• 21 października - “Jesienna mandala” - konkurs plastyczny

W ramach działań Małego Samorządu 21 października odbył się szkolny konkurs plastyczny pod hasłem “Jesienna mandala”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie obrazu malowanego na kole. Tym razem obrazy zostały namalowane skarbami przyrody podarowanymi przez jesień. Uczniowie uruchomili swoją wyobraźnię i tworząc własne mandale w ciekawy sposób wykorzystali materiały przyrodnicze. Powstały różnorodne, zachwycające projekty. Najciekawsze prace zostały wyłonione drogą głosowania uczniów. Wszystkim serdecznie gratulujemy pomysłowości i kreatywności.

• ŚWIATOWY DZIEŃ ORIGAMI

• 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Origami. Origami to japońska sztuka składania papieru.  Tradycyjne origami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Z niełatwą sztuką składania papieru zmierzyli się uczniowie klas I-III, którzy wykonali lisa oraz makietę lasu. Zadania te wymagały od uczniów nie lada cierpliwości, precyzji i koncentracji. Złożone papierowe konstrukcje sprawiły uczniom wiele radości i pozwoliły im uwierzyć we własne możliwości.

• SZKOŁA MYCIA RĄK

• W  minionym tygodniu uczniowie klas 3 uczestniczyli w zajęciach  dydaktycznych: „Szkoła mycia rąk Elli i Maxa”.  Zajęcia miały na celu zachęcić dzieci do właściwego mycia i wycierania rąk.  Uczniowie eksperymentowali z higieną rąk, rozwiązywali problemy i uświadamiali sobie dlaczego higiena rąk jest tak ważna. Dowiedzieli się również co to są drobnoustroje i jak mogą chronić siebie, znajomych i rodzinę przed chorobą. Pamiętajmy o tym, że dobre nawyki zaczynają się na wczesnym etapie życia.

• ,,Powitanie jesieni"

• “Pierwsze liście zerwał wiatr i ze sobą niesie,

i to właśnie pierwszy znak, że nadeszła jesień”

6 października młodsza społeczność szkolna udała się do lasu, aby powitać kolorową porę roku. Jesień podarowała piękny, słoneczny dzień, co sprzyjało zabawie na świeżym powietrzu. Dzieci podczas spotkania na leśnej polanie wykazywały się twórczymi umiejętnościami - powstały piękne jesienne korale, napisy z patyków oraz szyszkowe obrazki. Miały też okazję pobawić się w poszukiwanie skarbów przyrody. Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja przygotowanych przez rodziców prażonek. Wszyscy dobrze się bawili i wracali z wycieczki w radosnych nastrojach.

• Dzień spadającego liścia.

• 25 września młodsza społeczność szkolna obchodziła Dzień Spadającego Liścia. Dzień ten, według jego pomysłodawcy - podróżnika Jerzego Szewczuka - ma być szczęśliwym powitaniem jesieni. Podczas obchodów dzieci rozmawiały o zmianach, jakie zachodzą w przyrodzie jesienią, obejrzały film edukacyjny, wyjaśniający dlaczego jesienią liście zmieniają kolor i spadają z drzew, wysłuchały opowiadania pt. “Jak brzoza liście rozdawała”,  naśladowały wirujące liście a na koniec wykonały prace plastyczne z jesiennymi liśćmi w roli głównej.